04 iyul, 2023 4941 Baxış
04 iyul 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda “Biofizika” ixtisaslaşması üzrə I kurs magistrantların 2022/2023-cü tədris ili üzrə attestasiyası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun 03 iyul 2023-cü il tarixli 129 nömrəli Əmri ilə yaradılmış Attestasiya Komissiyası tərəfindən hər bir magistrantın imtahan nəticələri, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilmə vəziyyəti, elmi işlərinin dərc olunması məsələləri müzakirə edilib, komissiya üzvlərinin təklif, rəy və tövsiyələri dinlənilib.
Yekunda Attestasiya Komissiyası tərəfindən magistrantların növbəti tədris ilinə keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.

Attestation of First-Year Master's Students Held at the Biophysics Institute
On July 4, 2023, the attestation of first-year master's students specializing in "Biophysics" for the 2022/2023 academic year was held at the Biophysics Institute under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The results of each master's student’s exams, the status of scientific research works outlined in their individual work plans, and the publication of their scientific papers were discussed by the Attestation Commission, established by Order No. 129 of the Institute's General Director, Corresponding Member of ANAS, Oktay Gasimov, dated July 3, 2023. The commission also listened to the proposals, opinions, and recommendations of its members.
In conclusion, the Attestation Commission decided to promote the master's students to the next academic year.