16 iyun, 2023 4801 Baxış
İyun ayının 16-da  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda AR ETN Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə immunologiyası” laboratoriyasının adının “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyası kimi dəyişdirilməsi və “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyasına müsabiqə keçirilənə qədər b.e.n. Taleh Yusifovun laboratoriya rəhbəri vəzifəsini icra edən təyin edilməsi müzakirə olunub.
Daha sonra bir sıra cari məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, AR ETN Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə biokimyası” laboratoriyasının elmi işçisi Mətanət Baxışova və kiçik elmi işçisi Günay Əliyeva 14 iyun 2023-cü il tarixində “Bayramlı Group”un təşkilatçılığı ilə Bakının Hilton hotelində keçirilmiş “Decoding the dPCR Landscape: Diagnostics and Life Science Applications” adlı konfransında iştirak etmişlər. M. Baxışova bildirdi ki, konfrans zamanı Digital PCR və Digital Droplet PCR-ın klassik və real taym PCR metodlarından fərqi və nə kimi üstünlüklərinin olduğu izah edildi, həmçinin yeni nəsil PCR-ların bitki patogenlərinin, GMO-nun təyinində və qida təhlükəsizliyində, zoonotik xəstəliklərin aşkar edilməsində və onkologiyada tətbiqindən danışıldı.
QƏRARA ALINDI:
1. AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə immunologiyası” laboratoriyasının adı “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyası kimi dəyişdirilsin.
2. Biologiya elmləri namizədi Taleh Nəsib oğlu Yusifov “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyasına müsabiqə keçirilənə qədər laboratoriya rəhbəri vəzifəsini icra edən təyin edilsin.

16 June, 2023 4805 Views
On June 16, the following meeting of the Scientific Council of the Institute of Biophysics under the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan took place.
During the meeting, chaired by the Director of the institute and corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Oktay Gasimov, the question of changing the name of the laboratory from "Molecular and Cellular Immunology" to "Cellular Signal Transmission Laboratory" was discussed. Additionally, the temporary appointment of Ph.D. Taleh Yusifov as the head of the "Cellular Signal Transmission Laboratory" until the competition is held was also deliberated.
Subsequently, an exchange of views on various current issues took place. It was noted that Metanet Bakhishova, a scientific staff member of the "Molecular and Cellular Biochemistry" laboratory at the Institute of Biophysics of the Republic of Azerbaijan, and Gunay Aliyeva, a junior scientific staff member, participated in the conference "Decoding the dPCR Landscape: Diagnostics and Life Science Applications" organized by the "Bayramli Group" on June 14, 2023. Bakhishova reported that during the conference, the differences between digital PCR and digital droplet PCR compared to classical and real-time PCR methods were explained, and the advantages of the new generation PCR in the identification of plant pathogens, GMOs, ensuring food safety, detecting zoonotic diseases, and its application in oncology were discussed.
DECISION TAKEN:
1.    The name of the laboratory "Molecular and Cellular Immunology" at the Institute of Biophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan should be changed to "Cellular Signal Transmission Laboratory."
2.  Appoint the candidate of Biological Sciences, Taleh Nasib oglu Yusifov, as the acting head of the "Cell Signaling Transmission" laboratory until the competition is held.