16 iyun, 2023 4801 Baxış
İyun ayının 16-da  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda AR ETN Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə immunologiyası” laboratoriyasının adının “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyası kimi dəyişdirilməsi və “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyasına müsabiqə keçirilənə qədər b.e.n. Taleh Yusifovun laboratoriya rəhbəri vəzifəsini icra edən təyin edilməsi müzakirə olunub.
Daha sonra bir sıra cari məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, AR ETN Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə biokimyası” laboratoriyasının elmi işçisi Mətanət Baxışova və kiçik elmi işçisi Günay Əliyeva 14 iyun 2023-cü il tarixində “Bayramlı Group”un təşkilatçılığı ilə Bakının Hilton hotelində keçirilmiş “Decoding the dPCR Landscape: Diagnostics and Life Science Applications” adlı konfransında iştirak etmişlər. M. Baxışova bildirdi ki, konfrans zamanı Digital PCR və Digital Droplet PCR-ın klassik və real taym PCR metodlarından fərqi və nə kimi üstünlüklərinin olduğu izah edildi, həmçinin yeni nəsil PCR-ların bitki patogenlərinin, GMO-nun təyinində və qida təhlükəsizliyində, zoonotik xəstəliklərin aşkar edilməsində və onkologiyada tətbiqindən danışıldı.
QƏRARA ALINDI:
1. AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun “Molekulyar və hüceyrə immunologiyası” laboratoriyasının adı “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyası kimi dəyişdirilsin.
2. Biologiya elmləri namizədi Taleh Nəsib oğlu Yusifov “Hüceyrə siqnalının ötürülməsi” laboratoriyasına müsabiqə keçirilənə qədər laboratoriya rəhbəri vəzifəsini icra edən təyin edilsin.

16 июня, 2023 4804 Просмотров
16 июня состоялось следующее заседание Ученого совета Института Биофизики Министерства науки и образования АР.
На заседании под председательством генерального директора института, члена-корреспондента НАНА Азербайджана Октая Гасымова был обсужден вопрос о изменении названия лаборатории "Молекулярная и клеточная иммунология" на "Лаборатория передачи сигналов в клетке" а также временное назначение к.б.н. Талеха Юсифова на должность руководителя лаборатории "Передача клеточного сигнала" до проведения конкурса.
Затем был проведен обмен мнениями по ряду текущих вопросов. Отмечено, что научный сотрудник лаборатории "Молекулярная и клеточная биохимия" Биофизического института Азербайджанской Республики Метанет Бахышова и младший научный сотрудник Гюнай Алиева 14 июня 2023 года приняли участие в конференции "Decoding the dPCR Landscape: Diagnostics and Life Science Applications", организованной группой "Bayramlı". Бахышова отметила, что в ходе конференции были объяснены отличия цифровой ПЦР и цифровой дроплетной ПЦР от классических и реального времени методов ПЦР, а также обсуждались преимущества нового поколения ПЦР в определении растительных патогенов, ГМО, обеспечении безопасности пищевых продуктов, выявлении зоонозных заболеваний и их применении в онкологии.
ПРИНЯТОЕ РЕШЕНИЕ:
1.    Название лаборатории "Молекулярная и клеточная иммунология" Института Биофизики Министерства науки и образования АР должно быть изменено на "Лаборатория передачи клеточного сигнала".
2.    Назначить кандидата наук Талеха Насиб оглу Юсифова на должность руководителя лаборатории "Передача сигнала клетками" до проведения конкурса.