Akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə iqlim dəyişikliyi mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib
24 oktyabr, 2024 8585 Baxış
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Biofizika İnstitutunun kiçik elmi işçisi Banu Ağamalıyevanın 24 oktyabr 2024-cü il tarixində Akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə "Dünyanın gələcəyi, iqlim dəyişikliyi və ətraf mühit" mövzusunda seminarı keçirilib. O, iqlim dəyişikliyinin səbəbləri və bu mövzuda mövcud statistik məlumatlar haqqında ətraflı danışaraq, iqlim dəyişikliyinin insan həyatı və ətraf mühit üzərindəki təsirlərini izah edib. Seminarda həmçinin iqlim dəyişikliyinin yaratdığı ekoloji problemlər və onun insan sağlamlığına mənfi təsirləri geniş müzakirə olunub.
Banu Ağamalıyeva çıxışı zamanı qlobal istiləşmə, buzlaqların əriməsi, dəniz səviyyəsinin yüksəlməsi və ekstremal hava hadisələrinin artması kimi iqlim dəyişikliyinin konkret nəticələrini vurğulayıb. O, bu proseslərin kənd təsərrüfatına, su ehtiyatlarına, ekosistemlərə və insan sağlamlığına necə zərər vurduğunu izah edib.
Bununla yanaşı, Ağamalıyeva davamlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə yolları haqqında da məlumat verib. O, bərpa olunan enerji mənbələrinin (məsələn, günəş və külək enerjisi) istifadəsinin artırılması, enerji səmərəliliyinin yüksəldilməsi və təbii resursların daha səmərəli istifadəsi kimi tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Banu Ağamalıyeva, həmçinin qlobal iqlim razılaşmalarının və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, habelə fərdlərin və cəmiyyətlərin bu istiqamətdəki məsuliyyətlərinin vacibliyini qeyd edib.
Seminarın sonunda iştirakçılar mövzu ətrafında suallar verib və iqlim dəyişikliyinə qarşı görülə biləcək əlavə tədbirlər barədə müzakirələr aparıblar. Bu seminar gənclərin ekoloji problemlər haqqında məlumatlılığını artırmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dəstək vermək məqsədini daşıyıb.

24 October, 2024 7400 Views
On October 24, 2024, a seminar titled "The Future of the World, Climate Change, and the Environment" was held by Banu Aghamaliyeva, a junior researcher from the Institute of Biophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, at the Zərifə Aliyeva Lyceum. During the seminar, she provided an in-depth discussion on the causes of climate change and presented current statistical data on the subject, explaining how climate change affects human life and the environment. The seminar also covered the ecological problems caused by climate change and its negative impact on human health.
In her presentation, Banu Aghamaliyeva highlighted specific outcomes of climate change, such as global warming, the melting of glaciers, rising sea levels, and the increase in extreme weather events. She explained how these processes negatively affect agriculture, water resources, ecosystems, and human health.
Additionally, Aghamaliyeva provided insights into sustainable development and ways to combat climate change. She emphasized the importance of increasing the use of renewable energy sources (such as solar and wind energy), enhancing energy efficiency, and using natural resources more effectively. Banu Aghamaliyeva also stressed the significance of strengthening global climate agreements and international cooperation, as well as the responsibility of individuals and societies in addressing this issue.
At the end of the seminar, participants asked questions and discussed additional measures that could be taken to combat climate change. The seminar aimed to raise awareness among young people about ecological problems and encourage support for the fight against climate change.