Biofizika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) özək təşkilatının və Qadınlar şurasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 19-cu ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İclası giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin irsini daim öyrənmək, qorumaq, təbliğ və tətbiq etmək hər bir azərbaycanlının şərəfli borcudur.
Sonra çıxış edən institutun Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri, Qadınlar şurasının sədri Əsmər Məmmədova dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə, ordu quruculuğuna xidmət edən şərəfli ömür yolundan, həyat və siyasi fəaliyyətindən ətraflı şəkildə bəhs edib. Bildirib ki, məhz Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi uzaqgörən siyasət nəticəsində  44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın ərazi bötövlüyü bərpa edildi.
İnstitutun YAP özək təşkilatının sədri, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Azad Əbdürəhimov qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində Azərbaycan dünya məkanında öz layiqli yerini tutmuşdur və hazırda onun siyasi kursunu Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev ləyaqətlə davam etdirir.

The memory of the National Leader Heydar Aliyev was honored at the Institute of Biophysics
The Institute of Biophysics of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, with the organization of the New Azerbaijan Party (YAP) core organization and the Women's Council, held an event dedicated to the 19th anniversary of the death of the National Leader Heydar Aliyev.
The event began with a moment of silence to honor the memory of the great leader Heydar Aliyev and those who sacrificed their lives in the battles for the territorial integrity of our country.
Opening the session, the Director of the Institute of Biophysics, Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Oktay Gasanov emphasized that studying, preserving, promoting, and applying the legacy of the great statesman Heydar Aliyev is an honorable duty for every Azerbaijani.
Then, the head of the Department of Document Management at the Institute, Chair of the Women's Council Esmer Mammadova, spoke in detail about the life and political activities of the great figure Heydar Aliyev, who contributed to the strengthening of Azerbaijan’s independence and the establishment of the army. She mentioned that it was through the visionary policies initiated by Heydar Aliyev and successfully continued by the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev that Azerbaijan’s territorial integrity was restored during the 44-day Patriotic War.
The Chair of the YAP core organization at the Institute, Doctor of Philosophy in Medicine Azad Abdurahimov, stated that thanks to the tireless efforts and determination of National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has earned its rightful place on the global stage, and his political course continues with dignity under the leadership of President Ilham Aliyev.