03 noyabr, 2022 4533 Baxış
İclası institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb.
İclasda ilk olaraq oktyabr ayının 25-dən 28-dək Türkiyənin İstanbul Universitetində elmi ezamiyyətdə olan Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Aslanovun və Molekulyar və hüceyrə biokimyası laboratoriyasının elmi işçisi Mətanət Baxışovanın hesabatı dinlənilib. Qeyd olunub ki, türkiyəli alimlərlə görüş zamanı TÜBİTAK layihəsi çərçivəsində birgə görülən işlərin son nəticələri geniş müzakirə edilib və yeni layihə üzrə əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Elmi Şuranın qərarı ilə hesabat qənaətbəxş hesab olunaraq təsdiq olunub.
Daha sonra Biofizika İnstitutunun magistraturasına 2022/2023-cü tədris ilində qəbul olunmuş magistrantların fərdi iş planları müzakirə olunaraq təsdiqlənib.
Sonda Biofizika İnstitutundan 2023-cü il üzrə Gənclər üçün Prezident mükafatına namizədin təyin edilməsi  barədə məsələ müzakirə olunub. Şura üzvlərinin qərarı ilə institutun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası” laboratoriyasının mühəndisi Aytac Cavanşir qızı Məmmədovanın namizədliyi irəli sürülüb və yekdilliklə qəbul olunub.

03 ноября, 2022 4008 Просмотров
Заседание открыл директор института, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, который ознакомил членов совета с вопросами, включёнными в повестку дня.
Сначала были заслушаны отчёты ведущего научного сотрудника лаборатории структуры, динамики и функций биомолекул, доктора физико-математических наук, доцента Расима Асланова и научного сотрудника лаборатории молекулярной и клеточной биохимии Мэтанэт Бахышовой, которые находились в научной командировке с 25 по 28 октября в Стамбульском университете. Было отмечено, что в ходе встречи с турецкими учеными обсуждены результаты совместной работы в рамках проекта TÜBİTAK, а также перспективы сотрудничества по новому проекту. По решению Научного совета отчёт был признан удовлетворительным и утверждён.
Затем были обсуждены и утверждены индивидуальные рабочие планы магистрантов, поступивших в магистратуру Института биофизики в 2022/2023 учебном году.
В завершение обсуждался вопрос о назначении кандидата на Премию Президента для молодых специалистов за 2023 год от Института биофизики. По решению членов совета кандидатура инженера лаборатории "Структура, динамика и функции биомолекул" Айтач Джаваншир кизи Мэммедовой была выдвинута и единогласно принята.