03 noyabr, 2022 4533 Baxış
İclası institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb.
İclasda ilk olaraq oktyabr ayının 25-dən 28-dək Türkiyənin İstanbul Universitetində elmi ezamiyyətdə olan Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Aslanovun və Molekulyar və hüceyrə biokimyası laboratoriyasının elmi işçisi Mətanət Baxışovanın hesabatı dinlənilib. Qeyd olunub ki, türkiyəli alimlərlə görüş zamanı TÜBİTAK layihəsi çərçivəsində birgə görülən işlərin son nəticələri geniş müzakirə edilib və yeni layihə üzrə əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Elmi Şuranın qərarı ilə hesabat qənaətbəxş hesab olunaraq təsdiq olunub.
Daha sonra Biofizika İnstitutunun magistraturasına 2022/2023-cü tədris ilində qəbul olunmuş magistrantların fərdi iş planları müzakirə olunaraq təsdiqlənib.
Sonda Biofizika İnstitutundan 2023-cü il üzrə Gənclər üçün Prezident mükafatına namizədin təyin edilməsi  barədə məsələ müzakirə olunub. Şura üzvlərinin qərarı ilə institutun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası” laboratoriyasının mühəndisi Aytac Cavanşir qızı Məmmədovanın namizədliyi irəli sürülüb və yekdilliklə qəbul olunub.

03 November, 2022 4014 Views
The meeting was opened by the Director of the Institute, Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Oktay Gasanov, who introduced the members of the council to the issues on the agenda.
The meeting began with the reports of the leading scientific researcher of the Laboratory of Biomolecule Structure, Dynamics, and Functions, PhD in Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor Rasim Aslanov, and the scientific researcher of the Laboratory of Molecular and Cellular Biochemistry, Mətanət Baxışova, who were on a scientific mission at Istanbul University from October 25 to 28. It was noted that during their meeting with Turkish scientists, the results of joint work within the framework of the TÜBİTAK project were widely discussed, and prospects for future cooperation on a new project were exchanged. The report was deemed satisfactory by the Scientific Council and approved.
Next, the individual work plans of the graduate students admitted to the Institute of Biophysics for the 2022/2023 academic year were discussed and approved.
Finally, the issue of nominating a candidate for the 2023 President’s Award for Youth from the Institute of Biophysics was discussed. Based on the decision of the council members, the candidacy of Aytac Cavanşir qızı Məmmədova, an engineer from the Laboratory of Biomolecule Structure, Dynamics, and Functions, was proposed and unanimously accepted.