Florida Mehrəliyevanı 45 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün Biofizika İnstitutunun Elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Florida Radik qızı Mehrəliyevanın 45 yaşı tamam olur.
Florida Radik qızı Mehrəliyeva 1977-ci il noyab ayının 1-də Xaçmaz rayonun Yalama kəndində anadan olub. 1994-cü ildə Bakı şəhəri 213 nömrəli orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə daxil olub. 2000-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin “Fizika” istiqaməti ilə “İstilik fizikası və Molekulyar fizika” ixtisası üzrə ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini müvəffəqiyyətlə başa vurub.
O, 2003-cü ildə AMEA-nın Fizika İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 2004-cü ildən həmin institutun “Ekoloji biofizika” laboratoriyasında kiçik elmi işçi vəzifəsində elmi fəaliyyətə başlayıb və namizədlik dissertasiyası istiqamətində işlərini davam etdirib. 2014-cü ildə b.e.d., prof. T.M. Hüseynovun rəhbərliyi altında dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb. 2019-cu ildə dosent elmi adını  qazanıb.
F.Mehrəliyeva 2004-cü ilin iyul ayından 2017-ci ilin fevral ayınadək AMEA-nın Fizika İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 2017-ci ilin fevral ayından AMEA-nın Biofizika İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində,  2018-ci ildən bu günədək isə elmi katib vəzifəsində fəaliyyət göstərir.
Florida Mehrəliyevanı 45 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik və hüzur dolu neçə belə illər arzu edirik!

01 ноября, 2022 4227 Просмотров
Сегодня исполняется 45 лет Флориде Радиковне Мехралиевой, научному секретарю Института биофизики и кандидату биологических наук.
Флорида Радиковна Мехралиева родилась 1 ноября 1977 года в селе Ялама Хачмазского района. В 1994 году она окончила среднюю школу № 213 в Баку и поступила на физический факультет Бакинского государственного университета. В 2000 году она успешно завершила магистратуру по специальности "Теплотехника и молекулярная физика" на физическом факультете Бакуского государственного университета.
В 2003 году она поступила в аспирантуру Института физики НАН Азербайджана (АМЕА). С 2004 года она начала свою научную деятельность в лаборатории "Экологическая биофизика" того же института в качестве младшего научного сотрудника и продолжила работу по своей диссертации. В 2014 году под руководством профессора Т.М. Гусейнова она защитила диссертацию и была удостоена степени кандидата биологических наук. В 2019 году ей было присвоено звание доцента.
С июля 2004 года по февраль 2017 года Ф. Мехралиева работала в Институте физики АМЕА на должностях младшего научного сотрудника, научного сотрудника и старшего научного сотрудника. С февраля 2017 года она работает старшим научным сотрудником в Институте биофизики АМЕА, а с 2018 года занимает должность научного секретаря.
Мы искренне поздравляем Флориду Мехралиеву с 45-летним юбилеем, желаем ей крепкого здоровья, счастья и долгих лет, наполненных миром и радостью!