Florida Mehrəliyevanı 45 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün Biofizika İnstitutunun Elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Florida Radik qızı Mehrəliyevanın 45 yaşı tamam olur.
Florida Radik qızı Mehrəliyeva 1977-ci il noyab ayının 1-də Xaçmaz rayonun Yalama kəndində anadan olub. 1994-cü ildə Bakı şəhəri 213 nömrəli orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə daxil olub. 2000-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin “Fizika” istiqaməti ilə “İstilik fizikası və Molekulyar fizika” ixtisası üzrə ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini müvəffəqiyyətlə başa vurub.
O, 2003-cü ildə AMEA-nın Fizika İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 2004-cü ildən həmin institutun “Ekoloji biofizika” laboratoriyasında kiçik elmi işçi vəzifəsində elmi fəaliyyətə başlayıb və namizədlik dissertasiyası istiqamətində işlərini davam etdirib. 2014-cü ildə b.e.d., prof. T.M. Hüseynovun rəhbərliyi altında dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb. 2019-cu ildə dosent elmi adını  qazanıb.
F.Mehrəliyeva 2004-cü ilin iyul ayından 2017-ci ilin fevral ayınadək AMEA-nın Fizika İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 2017-ci ilin fevral ayından AMEA-nın Biofizika İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində,  2018-ci ildən bu günədək isə elmi katib vəzifəsində fəaliyyət göstərir.
Florida Mehrəliyevanı 45 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik və hüzur dolu neçə belə illər arzu edirik!

01 November, 2022 4796 Views
Today marks the 45th birthday of Florida Radik qizi Mehraliyeva, the Scientific Secretary of the Institute of Biophysics and Doctor of Philosophy in Biology.
Florida Radik qizi Mehraliyeva was born on November 1, 1977, in Yalama village, Khachmaz district. In 1994, she graduated from secondary school No. 213 in Baku and enrolled in the Faculty of Physics at Baku State University. In 2000, she successfully completed her master's degree in "Thermal Physics and Molecular Physics" under the "Physics" program at the Faculty of Physics, Baku State University.
In 2003, she entered the postgraduate program at the Institute of Physics, National Academy of Sciences of Azerbaijan (AMEA). Starting in 2004, she began her scientific career as a junior researcher at the "Ecological Biophysics" laboratory of the same institute and continued her work in the field of her dissertation. In 2014, under the supervision of Prof. T.M. Huseynov, she defended her dissertation and was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Biology. In 2019, she was granted the academic title of Associate Professor.
From July 2004 to February 2017, F. Mehraliyeva worked as a junior researcher, researcher, and senior researcher at the Institute of Physics, AMEA. Since February 2017, she has worked as a senior researcher at the Institute of Biophysics, AMEA, and since 2018, she has served as the Scientific Secretary.
We sincerely congratulate Florida Mehraliyeva on her 45th anniversary, wishing her good health, happiness, and many more years filled with peace and joy!