09 oktyabr, 2023 8908 Baxış
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 28.09.2023-cü il tarixli 3-50/2-477/2023 nömrəli məktubu müzakirə edilərək, tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan ikinci məsələ, Biofizika İnstitutunun 2024-cü il üçün elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul planı müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, 2024-cü ilin tədris ili üçün elmlər doktoru hazırlığı üzrə qiyabi doktoranturaya “Biofizika” ixtisası üzrə 1 yer, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya “Genetika” ixtisası üzrə 1 yer, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə “Biofizika” və “Biokimya” ixtisasları üzrə qiyabi doktoranturaya 2 yer sifariş olunması nəzərdə tutulur.

09 October, 2023 7613 Views
On October 9, a regular meeting of the Academic Council of the MSE AR Institute of Biophysics took place.
At a meeting chaired by the director of the Institute, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov, a letter from the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated September 28, 2023 No. 3-50/2-477/2023 was adopted, discussed and given assignments.
The second issue on the agenda was a discussion of the admission plan for doctoral studies and dissertations for the preparation of candidates and doctors of science for 2024. It was noted that 1 place is provided for the preparation of candidates of science in the direction of "Biophysics" for the 2024 academic year, 1 place for the preparation of doctors of science in the direction of "Genetics" - 1 place, as well as for the training of doctors of science in the areas of "Biophysics" and "Biochemistry" for doctoral studies 2 places are put forward.