24 iyun, 2023 5295 Baxış
04 iyul 2023-cü il tarixində saat 1100-da  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda “ZBED4 çatışmamazlığı hüceyrə morfologiyasını, PNR itirilməsi isə sayını dəyişir. Həqiqət yoxsa uydurma?” mövzusunda elmi seminar keçiriləcəkdir. Seminarda Los Anceles şəhərindəki Kaliforniya Universitetinin (UCLA) əməkdaşı, PhD Novruz Əhmədov çıxış edəcəkdir.
ZBED4 BED domenli Sink-barmaqcıqlı zülallar qrupunun numayəndəsidir. İnsan torlu qişasında çöpcük fotoreseptor və Müller hüceyrələrində ekspressiya olunur. Siçan torlu qişasında isə yalnız Müller hüceyrələrində mövcuddur. BED barmaqcıqlı zülallar xromatinin strukturunda GC-zəngin ardıcıllıqlara birləşərək transkripsiyanı ya akivləşdirir, ya da repressiya edirlər.
Spesifik olaraq fotoreseptor hüceyrələrində expressiya olunan nüvə reseptoru PNR zülalının funksiyasının itirilməsi torlu qişasında fotoreseptorların qeyri-normal inkisafına və degenerasiya olmasına səbəb olur. Ressesiv ötürülən bu qeyri-normallıq qısa dalğalı S-kolbacıqlarının gücləndirilmiş çoxalma sindromunu yaradır.

24 June, 2023 5166 Views
On July 4, 2023, at 11:00, a scientific seminar entitled "Incompatibility of ZBED4: Cell Morphology Changes and Loss of PNR - Fact or Fiction?" will be held at the Institute of Biophysics of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan. The seminar will feature a presentation by PhD Novruz Ahmedov, a researcher from the University of California, Los Angeles (UCLA).
Interested individuals are welcome to participate in the seminar.
ZBED4 is a representative of the BED domain-containing zinc finger protein group. It is expressed in photoreceptor cells and Müller cells of the human retina. In the rodent retina, it is present only in Müller cells. BED domain-containing proteins can either activate or repress transcription by binding to GC-rich sequences in chromatin structure.
Specifically, the loss of function of PNR, a nuclear receptor protein expressed exclusively in photoreceptor cells, leads to abnormal development and degeneration of photoreceptors in the retina of infants. This recessively inherited deviation results in the enhanced proliferation syndrome of short-wavelength S-cones.