24 iyun, 2023 5295 Baxış
04 iyul 2023-cü il tarixində saat 1100-da  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda “ZBED4 çatışmamazlığı hüceyrə morfologiyasını, PNR itirilməsi isə sayını dəyişir. Həqiqət yoxsa uydurma?” mövzusunda elmi seminar keçiriləcəkdir. Seminarda Los Anceles şəhərindəki Kaliforniya Universitetinin (UCLA) əməkdaşı, PhD Novruz Əhmədov çıxış edəcəkdir.
ZBED4 BED domenli Sink-barmaqcıqlı zülallar qrupunun numayəndəsidir. İnsan torlu qişasında çöpcük fotoreseptor və Müller hüceyrələrində ekspressiya olunur. Siçan torlu qişasında isə yalnız Müller hüceyrələrində mövcuddur. BED barmaqcıqlı zülallar xromatinin strukturunda GC-zəngin ardıcıllıqlara birləşərək transkripsiyanı ya akivləşdirir, ya da repressiya edirlər.
Spesifik olaraq fotoreseptor hüceyrələrində expressiya olunan nüvə reseptoru PNR zülalının funksiyasının itirilməsi torlu qişasında fotoreseptorların qeyri-normal inkisafına və degenerasiya olmasına səbəb olur. Ressesiv ötürülən bu qeyri-normallıq qısa dalğalı S-kolbacıqlarının gücləndirilmiş çoxalma sindromunu yaradır.

24 июня, 2023 5289 Просмотров
4 июля 2023 года в 11:00 в Института Биофизики Министерства науки и образования АР состоится научный семинар на тему "Несовместимость ZBED4: изменение морфологии клеток и потеря PNR - правда или вымысел?" В ходе семинара выступит доктор философии Новруз Ахмедов, сотрудник Университета Калифорнии в Лос-Анджелесе (UCLA).
ZBED4 - представитель группы цельных белков с доменом BED. Он экспрессируется в рецепторных палочках и клетках Мюллера зрительной чашки человека. В зрительной чашке крысы он присутствует только в клетках Мюллера. Цельные белки с доменом BED могут активировать или репрессировать транскрипцию, объединяясь с GC-богатыми последовательностями в структуре хроматина.
Конкретно утеря функции рецепторных ядерных белков PNR, экспрессирующихся только в рецепторных клетках, приводит к нормальному развитию и дегенерации рецепторов в зрительной чашке младенцев. Это рецессивное наследуемое отклонение приводит к синдрому усиленного размножения короткофалых S-колбочек.