Biofizika İnstitutunda magistrantların elmi məruzələri dinlənilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda institutun Təhsil şöbəsinin və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə “Biofizika” ixtisası üzrə təhsil alan I və II kurs magistrantların distant elmi seminarları keçirilib.
Magistrantların elmi seminarlarının təşkilində məqsəd onlarda elmi məruzələrlə auditoriya qarşısında çıxış etmək bacarığını formalaşdırmaq, elmi araşdırma qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək, həmçinin tədris prosesinin səmərəliliyini və dərslərin mənimsənilmə bacarığını müəyyənləşdirməkdir.
Dekabrın 1-dən 26-dək “Zoom” platforması üzərindən təsdiq olunmuş qrafik üzrə keçirilən elmi seminarlarda Aytac Orucova “Virus xəstəliklərində ferritin səviyyəsinin oksidləşdirici proseslərlə əlaqəsi”, Məhəmməd Mirzəyev “EPR metodu və onun tətbiq sahələri”, Ümmü Ümüdli “Virus xəstəliklərində orqanizmdə antioksidant sisteminin rolu”, Aytən Poluxova “Oksidativ stressin kimyəvi lüminessensiya üsulu ilə öyrənilməsinin perspektivləri”, Rəhimə Dadaşova “Bioenergetikanın əsasları” mövzuları üzrə məruzələrlə çıxış edərək tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıblar.

В Институте биофизики были заслушаны научные доклады магистрантов
В Институте биофизики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики при совместной организации отдела образования и Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) были проведены дистанционные научные семинары для магистрантов I и II курса по специальности «Биофизика».
Целью организации научных семинаров для магистрантов является формирование у них навыков выступлений с научными докладами перед аудиторией, развитие их способности к научным исследованиям, а также определение эффективности учебного процесса и способности усвоения материала.
С 1 по 26 декабря на платформе Zoom согласно утвержденному графику были проведены научные семинары, на которых Айтач Орджова представила доклад на тему «Связь уровня ферритина с окислительными процессами при вирусных заболеваниях», Махаммед Мирзаев выступил с темой «Метод ЭПР и его области применения», Ümmü Ümüdli рассказала о «Роли антиоксидантной системы в организме при вирусных заболеваниях», Айтен Полухова осветила «Перспективы изучения окислительного стресса с использованием химической люминесценции», а Рахима Дадашова представила доклад на тему «Основы биоэнергетики».