Biofizika İnstitutunda magistrantların elmi məruzələri dinlənilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda institutun Təhsil şöbəsinin və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə “Biofizika” ixtisası üzrə təhsil alan I və II kurs magistrantların distant elmi seminarları keçirilib.
Magistrantların elmi seminarlarının təşkilində məqsəd onlarda elmi məruzələrlə auditoriya qarşısında çıxış etmək bacarığını formalaşdırmaq, elmi araşdırma qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək, həmçinin tədris prosesinin səmərəliliyini və dərslərin mənimsənilmə bacarığını müəyyənləşdirməkdir.
Dekabrın 1-dən 26-dək “Zoom” platforması üzərindən təsdiq olunmuş qrafik üzrə keçirilən elmi seminarlarda Aytac Orucova “Virus xəstəliklərində ferritin səviyyəsinin oksidləşdirici proseslərlə əlaqəsi”, Məhəmməd Mirzəyev “EPR metodu və onun tətbiq sahələri”, Ümmü Ümüdli “Virus xəstəliklərində orqanizmdə antioksidant sisteminin rolu”, Aytən Poluxova “Oksidativ stressin kimyəvi lüminessensiya üsulu ilə öyrənilməsinin perspektivləri”, Rəhimə Dadaşova “Bioenergetikanın əsasları” mövzuları üzrə məruzələrlə çıxış edərək tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıblar.

The scientific presentations of graduate students were heard at the Institute of Biophysics
At the Institute of Biophysics of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, in collaboration with the Department of Education and the Young Scientists and Specialists Council (YSSC), distance scientific seminars were held for first- and second-year graduate students majoring in "Biophysics."
The purpose of organizing the graduate students' scientific seminars was to develop their skills in presenting scientific reports to an audience, enhance their research abilities, and assess the effectiveness of the educational process and their ability to absorb the material.
From December 1 to 26, the scientific seminars were held on the Zoom platform according to the approved schedule. During these seminars, Aytac Orucova presented a report on "The correlation between ferritin levels and oxidative processes in viral diseases," Məhəmməd Mirzayev spoke about "The EPR method and its application areas," Ümmü Ümüdli discussed "The role of the antioxidant system in the body in viral diseases," Aytən Poluxova highlighted "The perspectives of studying oxidative stress using chemical luminescence," and Rəhimə Dadaşova gave a presentation on "The fundamentals of bioenergetics."